+420 224 818 214, +420 603 477 582, Šaldova 24, Praha 8 - Karlín  

CRP

Je to jednoduché stanovení jednoho ze zánětlivých parametrů. Odběr provádíme přímo u nás v ordinaci, včetně vyhodnocení. Celé vyšetření trvá asi 5 minut. Test se provádí z jedné kapky krve, kterou sestra odebere pacientovi vpichem do bříška prstu. A to je vše. Pak se krev smíchá s diagnostickým činidlem, vloží se do speciálního přístroje a za pár minut máme výsledek.
Toto vyšetření indikuje lékař. Test pomůže rozlišit, zda se jedná o virózu nebo bakteriální zánět, který je pak vhodné léčit antibiotiky. Zbytečné nasazení antibiotik není bez rizika.

 

Měření krevního cukru  a glykovaného hemoglobinu přímo v ordinaci, sledování pacientů s diabetem 2. typu a konzultaci se specialistou v případě potřeby

Měření krevního cukru

Vyšetření slouží k odhalení cukrovky (Diabetes mellitus) nebo ke kontrole již léčeného diabetika.

Odběr provádíme přímo v ordinaci. Celé vyšetření trvá asi 5 minut. Test se provádí z jedné kapky krve, kterou sestra odebere pacientovi vpichem do bříška prstu a nanese přímo na diagnostický papírek, který se potom zasune do měřícího přístroje. Pacient nemusí být speciálně připravený; pokud není informován jinak, nemusí být nalačno a může přijít kdykoliv v ordinační době.

Podle výsledku se stanoví další postup. V případě, že se jedná o první zjištění vyšší hladiny krevního cukru, je nutné potvrdit diagnózu cukrovky odběrem žilní krve nalačno. U léčeného diabetika pomáhá toto vyšetření se zorientovat v aktuální kompenzaci nemoci.

Sledování diabetiků s takzvaným Diabetem 2.typu provádíme u nás v ordinaci. V nejasných nebo komplikovaných případech konzultujeme diabetologa. Pokud se jedná o tzv. Diabetes I typu, je sledování u diabetologa nutné.

Glykovaný hemoglobin

Je vyšetření, které umožňuje sledovat dlouhodobou kompenzaci hladiny cukru u diabetika, na rozdíl od stanovení krevního cukru (glykémie), které ukazuje jen aktuální hodnotu. Odběr krve vpichem do bříška prstu provádíme v ordinaci, v rámci diabetických kontrol, včetně následného vyhodnocení. Celé vyšetření trvá asi 5 minut. 

 

Měření INR parametru u pacientů na protisrážlivé léčbě

Toto měření se provádí u pacientů, kteří musí užívat léky na ředění krve (Warfarin). Nejčastějším důvodem jsou srdeční problémy (kardiostimulátor, nepravidelnosti rytmu, stavy po operacích srdečních chlopní, atd.), stavy po trombózách, emboliích, stavy po velkých operacích kloubů…a další.

Při protisrážlivé léčbě je důležité, aby krev nebyla naředěná moc, kdy hrozí riziko krvácení, ale ani málo, kdy je riziko vzniku krevní sraženiny. Stanovováním parametru srážlivosti (INR), dokážeme léčbu optimálně řídit.

Při zahájení léčby jsou kontroly častější, po dosažení stabilní hladiny INR, obvykle na hodnotách 2 –3, stačí kontroly jednou za 4-6 týdnů.

Odběr, včetně vyhodnocení, provádíme v ordinaci,. Celé vyšetření trvá asi 5 minut. Test se provádí z jedné kapky krve, kterou sestra odebere pacientovi vpichem do bříška prstu a nanese přímo na diagnostický papírek, který se potom zasune do měřícího přístroje.

Pacient nemusí být speciálně připravený, nemusí být nalačno a může přijít kdykoliv v ordinační době. Když je výsledek v žádoucím rozmezí, naplánuje sestra další kontrolu. Při vychýlení hodnoty rozhodne lékař o dalším dávkování léku a následné kontrole.