+420 224 818 214, +420 603 477 582, Šaldova 24, Praha 8 - Karlín  

EKG vyšetření (elektrokardiogram)

EKG vyšetření je jednoduchá nebolestivá metoda, která pomáhá v diagnostice mnohých srdečních chorob a také nejobávanějšího akutního infarktu. Vyšetření indikuje lékař.

Provádí jej přímo v ordinaci zdravotní sestra. Pacient nemusí být na toto vyšetření nijak připraven. Při vyšetření se svlékne do půl těla, sundá hodinky a zpřístupní kotníky k umístění elektrod. Sestra poté zvlhčí kůži, na kterou mu umístí přísavné elektrody; šest na hrudník a po jedné na horní a dolní končetiny. Poté je pacient vyzván, aby klidně dýchal. V ordinaci užíváme počítačové EKG s automatickým záznamem.  Celé vyšetření trvá několik minut.

 

24 Hodinové monitorování krevního tlaku

Mnoho pacientů naší ordinace se dlouhodobě léčí s vysokým krevním tlakem. Hodnoty tlaku naměřené v ordinaci mohou být ovlivněny stresem z návštěvy u lékaře. Je vhodné je porovnat s hodnotami tlaku, naměřenými v domácím prostředí a ideálně během různých činností v průběhu dne. K tomu slouží 24 hodinové sledování krevního tlaku, tzv. vyšetření podle Holtera.

Vyšetření je jednoduché a nebolestivé. Pacient musí po objednání přijít do ordinace, kde mu sestra připevní měřící manžetu na paži, zapojí přístroj a zanese údaje do počítače. Přístroj je krabička jen o trochu větší, než je mobilní telefon, je pověšená pod košilí nebo tričkem a nijak neomezuje. Pacient nosí přístroj u sebe 24 hodin. Manžeta se automaticky v určitých intervalech nafukuje a probíhá měření. V době měření je vhodné se na chvíli (několik vteřin) zastavit a nemluvit.

Pacient si zároveň vede záznamník s popisem aktivit během dne měření. Po 24 hodinách se pacient vrací do ordinace. Sestra odejme přístroj, údaje uloží do počítače a předá lékaři spolu s pacientovým záznamníkem. Lékař měření vyhodnotí.

Toto vyšetření hradí zdravotní pojišťovny.

 

Vyšetření cév dolních končetin přístrojem k diagnostice neprůchodnosti tepen

Pokud pacient pociťuje bolest při chůzi, musí se zastavit po ujití určité vzdálenosti, má křeče v končetinách, chladné prsty, nebo v pokročilém stádiu barevné změny na prstech a další příznaky, vzniká podezření na ucpávání tepen dolních končetin. Ke stanovení průchodnosti  tepen dolních končetin mají lékaři v Ordinaci Karlín k dispozicimodernípřístroj, který umožňuje oscilometrickou metodou porovnat krevní tlak na horních a dolních končetinách a tím stanovit tzv. ABI (ancle-brachial index). Ten určuje stupeň prokrvení dolních končetin.

Vyšetření se provádí také preventivně u pacientů nad 60 let s rizikovými faktory (kouření, zvýšený cholesterol, nadváha) a u diabetiků.

Vyšetření je jednoduché, nebolestivé. Provádí se vleže. Manžety k měření tlaku se umístí na všech čtyřech končetinách. Dále je výkon řízen počítačem, který zajistí nafouknutí manžet, změření tlaků a vystavení protokolu s ABI.